روستای سبدلو
 
 
شورای اسلامی روستای سبدلو
 

بانه

·      مشخصات جغرافيايي

·      شهر بانه در غرب ايران و در شمال غربي استان كردستان با موقعيت جغرافيايي 35 درجه و58  دقيقه عرض شمالي و45 درجه و54 دقيقه طول شرقي درارتفاع متوسط1550 متري از سطح دريا در ميان دره اي نسبتا" وسيع ، احاطه شده توسط ارتفاعات مختلفي واقع شده است. اين ارتفاعات شامل كوههاي دوزين در شمال با 2122 متر ارتفاع ، كوه بابوس در شرق با2380 متر ارتفاع ، كوه آربابا در جنوب با ارتفاع 2220 متر وارتفاعات پست سليمان بيگ در غرب مي باشد.

فاصله بانه با شهرهای کشور :

·            فاصله شهر بانه تا شهرهاي سردشت ، سقز ، ديواندره ، مريوان ، سنندج ، تبريز ، تهران به ترتيب 45،  54 ، 149، 120 ، 249 ، 312 ، 667كيلومتر مي باشد.

فاصله بانه به روستاهای تابعه و اطراف :

بانه سبدلو ۳ ک .م - بانه شوی ۸ ک .م - بانه رشید قلعه ۱ ک .م - بانه ترخان اباد ۱ ک .م - بانه بوئین سفلی ۵ ک.م - چیچوران ۴ ک.م - ساوان ۱۰ک.م - کانی سور ۲۵ک.م - آرمرده ۱۵ ک.م -  

·      شهرستان بانه يكی از شهرستان های استان كردستان از نظر جغرافيايی در 45 درجه و 53 دقيقه‌ی درازای خاوری و 35 درجه و 59 دقيقه ی پهنای شمالی و ارتفاع 1540 متری از سطح دريا قرار دارد. شهرستان بانه از شمال به شهرستان سردشت، از خاور به شهرستان سقز و از جنوب و باختر به كشور عراق محدود می گردد. شهر بانه مركز شهرستان بانه در 270 كيلومتری شمال باختری شهر سنندج و در آغاز راه بانه ـ مهاباد قرار دارد. رود بانه از ميان اين شهر می گذرد. چشمه دايمی احمد آباد وچشمه پيرمراد در نزديكی شهر روان است و آب آن مصرف آشاميدنی دارد. آب و هوای اين شهرستان نسبتا سرد و نيمه مرطوب بوده و ميزان بارندگی سالانه به طور متوسط 720 ميلی متر است. مسيرهاي ارتباطي به اين شهرستان عبارتاند از:

·      ـ راه آسفالت بانه ـ سقز به سمت شمال خاوری به درازای 60 كيلومتر

·      ـ راه آسفالت بانه ـ سردشت به سمت شمال باختری به درازای 60 كيلومتر

·      ـ راه بانه ـ مريوان به سمت جنوب خاوری به درازای 160 كيلومتر 

ارتفاعات و كوهها :

قسمتي از سلسله ارتفاعات آرارات كه از ارمنستان به طرف جنوب كشيده شده در اين شهرستان وجود دارد و از شمال به شمال‌شرقي به طرف جنوب و شرق شهرستان ادامه دارد كه ارتفاعات مهمي چون كوه  (گاگر)،كوه كوته‌ره‌ش ، حه‌وته‌وانه ، كوه دوسه‌ر،بابوس،آربابا،سوركيو و گردنه خان را به وجود آورده است .

شهر بانه دور تا دور بوسيله كوههاي آربه با، جنيره ، با بوس، ره شه قه لات، دوزين وارتفاعات سليمان بيگ محصور است. ارتفاع بعضي از كوههاي بانه به شرح زير است:

·      كوه ره شه قه لات به ارتفاع ۲۳۶۸ متر از سطح دريا

·      گردنه خان به ارتفاع ۲۱۹۶ متر از سطح دريا

·      كوه كوته ره ش واقع در دهستان ننور به ارتفاع ۲۸۴۲ متر از سطح دريا وگودترين محل آن ده وشتر مل به ارتفاع ۱۹۲۵ متر از سطح دريا

·      كوه سور كيو به ارتفاع۲۲۲۹ متر از سطح دريا واقع در پشت آربه با وگودترين نقطه آن ده دونيس با ارتفاع ۱۱۲۰ متر از سطح دريا

·      كوه كاگر در دهستان آلوت به ارتفاع ۲۰۵۲ متر از سطح دريا

·      كوه دو سره در دهستان نمشير به ارتفاع ۲۳۳۹ متر از سطح دريا

·      موقعيت طبيعي

·           رودخانه بانه كه از كوه « كه لي خان» با ارتفاع 3000 متر (در شرق بانه) سر چشمه گرفته ، با عرض متوسط سي متر در جهت شمال شرقي به جنوب غربي جريان پيدا كرده شهر را به دو قسمت جنوبي وشمالي تقسيم مي كند. اين رودخانه كه در واقع زهكشي اصلي شهر محسوب مي شود كليه آبهاي سطحي شهر به آن تخليه شده و پس از در يافت شعبات متعدد با عبور از روستاهاي متعددي در نهايت به رودخانه چومان در مرز ايران وعراق وارد مي شود . توسعه فيزيكي شهر به طرف دامنه هاي شيب دار قسمت هاي جنوبي ، شمالي وشرقي شهر واشباع اين مناطق در اثر توسعه فعاليت هاي ساختماني، در طي دهه اخير سبب كشيده شدن جهت توسعه شهر به طرف بخش هاي غربي وشمال غربي كه از شيب ملايمتري بر خوردارند گرديده است كه آنهم در اثر گسترش فعاليتهاي خانه سازي در حال اشباع شدن بوده ، در نتيجه شهر با محدوديت زمين جهت توسعه در آينده روبرو گرديده است.

·      شهر بانه در منطقه اي كو هستاني واقع شده است كه بو اسطه ارتفاع با لا و دماي پايين آن و قرار گيري در مسير جريانات پرفشار سيبري و بادهاي غربي ، داراي زمستاني سرد و تا بستاني معتدل مي باشد .بنابراين از نظر تقسيمات اقليمي شهر بانه حد مياني نا حيه خشك و نيمه مربوط محسوب شده كه بيشترين ميزان با رندگي آن در فصل زمستان و به صورت برف مي باشد . بانه شهري كوهستاني است كه جنگلهاي اطراف آن زيبايي خاصي به اين شهر داده است .متوسط ميزان بارندگي دراين شهرستان حدود750كيلومتردرسال است واين امر تاثيرزيادي درسرسبزي وآبادي روستاها وتفرج گاه هاي آن دارد.

·      شهر بانه چند بار دچار آتش سوزي هاي بزرگ شده است ودوبارجاي شهرعوض گرديده است كه آخرين بار بعد از جنگ جهاني دوم بوده است.

·      اكنون شهر بانه يكي ازشهرهاي آباد كردستان مي باشد وبه علت مجاورت بامرز عراق به يكي ازكانونهاي تجاري استان كردستان تبديل شده است وجود پاساژومراكزخريددرسايه ي امنيت حاكم برمنطقه موجب جذب بيشترگردشگران از اقصي نقاط كشوربه اين شهر زيبا شده است. قيمت بسيارارزان كالاوخدمات به علاوه نرخ مناسب تسهيلات وامكانات ويژه ي مسافرمانند رستوران ،مراكزاقامتي،كرايه ي ارزان تاكسي وطبيعت كوهستاني و جنگلي كه حاصل آن آب وهواي مطبوع و پاك كوهستاني است،شرايط لازم براي تبديل شدن شهرستان بانه رابه يكي از قطبهاي گردشگري غرب كشور را مهيا نموده است .

·      باد:

·      مهمترين بادهائيكه در تغيير ودگرگوني هواي بانه تاثير دارند، يكي بادشَمال كه خاستگاه آن درياي مديترانه است واز جنوب به شمال مي وزد، ديگري با ره ش يا زريان است كه جريان آن از شمال شرقي است واز سيبري در روسيه مي وزد.

آب و هوا

آب و هوای  بانه تحت تاثير دو پارامتر عمده است، خشکی تابستان و سردی زمستان. ناحيه وسيعی از استان دارای آب و هوای سرد کوهستانی و مديترانه ای با بادهای شمالی است.

وجود ارتفاعات در نقاط مختلف و نفوذ  جريان سرد سيري  از شمال و مشرق و جريان مرطوب مديترانه اي كه حاوي رطوبت كافي و باران است . از جنوب و غرب ، موجب تابستانهاي معتدل و زمستان سرد شده و با توجه به دو جريان فوق الذكر مي‌توان گفت آب هواي شهرستان بانه معتدل و كوهستاني است . فصل سرما از آبانماه‌ با ريزش باران شروع و كم كم برودت هوا بالا ميرود و برف جاي باران را مي گيرد . ريزش برف تقريباً تا پايان اسقند ادامه مي يابد ، با آغاز فصل فرخنده بهار ازشدت سرما كاسته شده و ريزش باران جاي برف را مي گيرد و حدوداً تا اواسط خرداد ادامه مي يابد . گرمتريمن ماه سال تير و سردترين آن ديماه است . اختلاف درجه حرارت دما 70 درجه ، حداكثر درجه حرارت 40+ و حداقل  -30 درجه يسانتيگراد و ميزان بارندگي بطورمتوسط 500 ميلي ليتر مي باشد . وجود چهار فصل سال سيماي خاصي به اين شهرستان بخشيده است .

بانه زمستان سرد و تابستان معتدل دارد. اختلاف درجه هوا از بيست درجه زير صفر تا سي وشش درجه بالاي صفر است. ميزان بارندگي سالانه آن به مقدار ٩۲۱ ميليمتر ميباشد كه مي توان گفت در حد مطلوبي قرار دارد، اما نظر به اينكه آبهاي بانه سطحي وجاري بوده بارندگي سالانه آن به ميزان بسيار كمي ذخيره شده و مردم شهر اغلب در فصول كم بارش با كمبود شديد آب مواجه هستند. لذا به منظور مهار اين وضعيت اخيراً دولت اقدام به احداث سد مخزني بر روي رود بانه در قسمت پنج كيلومتري شمال شرقي شهر نمود

منابع آب شهرستان :

كوهستاني بودن و ميزان بارندگي خوب در منطقه موجب غني بودن منابع آب شده است ولي به دليل عمق كم خاك و سنگلاخي بودن زمينهاي منطقه كمتر آب را جذب نموده و آب بيشتر به صورت سطحي جاري و رودخانه‌هاي پر آب و خروشاني تشكيل مي‌دهد كه اين رودخانه‌ها دره‌هاي تنگ و پر پيچ و خم را با سرعت زياد و از شرق به غرب در نورديدن ، و در نقطه مرزي « زه‌لي » با رودخانه كه‌لوي كه از ارتفاعات كوه هميشه استوار قنديل سرچشمه مي‌گيرد همراه شده بسوي سد دوكان در نزديكي شهر سليمانيه واقع در خاك عراق سرازير مي‌شوند.

پوشش های گیاهی :

پوشش های گياهی، مخصوصا مناطق جنگلی يکی از مهمترين و زيباترين جلوه های طبيعی و يکی از جاذبه های توريستی در هر منطقه بشمار می رود. جنگلهای کردستان قسمتی از جنگلهای قسمت غربی کشور را تشکيل می دهند که از نظر اهميت پس از جنگلهای شمال در مقام دوم قرار دارند. جنگلهای کردستان در حدود 320000 هکتار می باشند. مهمترين قسمت اين جنگلها در قسمت غربی استان و از شمال بطرف جنوب کشيده شده است. بانه و مريوان عضو اين مناطق جنگلی می باشند. درختان مشهور جنگلهای بانه و مريوان عبارتند از: درخت سقز فارسی، بلوط، گردو، گلابی، سيب، آلبا لو، بيد و درختان متعدد ديگری که در کنار رودخانه ها جلوه گر هستند. اين مناطق در فصول سبز سال جلوه بسيار زيبايی دارند. بنابرئين از توانايی خوبی برای جذب توريست برخوردارند.

گياهان وگلها:

در بانه گياهان معطر وطبي وصمغي فراوان است. گويني ( گون ) كه از آن كتيرا بدست مي آيد به مقدار زيادي در ارتفاعات يافت مي شود و همچنين سعلم ( ثعلب)، نعناع، گل ختمي ، بنفشه، گل گاو زبان ، لاله، سوسن ونيز گياهاني از قبيل ريواس، قارچ و تره كوهي ونيز سير كوهي ، لوشه ، منده ، آله كوك ، پونه وحشي ، كنگر ، كوزله ، شنگ وكراده وكنيوال و... به مقدار زياد يافت مي شود.

جنگلهای اطراف بانه

منطقه جنگلی بانه حدود 50000 هکتار می باشد. دامنه غربی سبدلو به گردنه خان به عنوان مرز شرقی جنگلهای حومه شهر بانه به حساب می آيد. از اين منطقه به طرف غرب درختها، همانند جنگلهای مريوان، سبز و پرپشت می باشند.تمامي ارتفاعات بانه پوشيده از جنگل طبيعي است كه به جنگلهاي سردشت ومريوان مي پيوندد. درختان جنگلي عبارتند از: مازو، به رو( بلوط )، قه زوان يا داره بن( ون يا بنه)، گوييژ( زالزالك)، كيويله (گلابي وحشي)، بلالوك (آلبالوي وحشي ) ، بناو، كه وت ، گز چار، گردو و بادام كوهي.

حیات وحش                               

حیات وحش در منطقه ی بانه با توجه به پوشش گیاهی مناسب جایگاه خاصی داشته ولی اکنون به دلایلی چون شکار بی رویه و غیر مسؤلانه، از بین رفته که به طور کلی گله های کرکس وحشی ،خرگوش،روباه،گراز،خرس ، گرگ،و...  در منطقه بوده و همچنین داراي پرندگانی نظیر کبک ، قرقاول ، عقاب، کبوتر و شاهین ودوزیستانی مانند : مار، سوسمار، مارمولک ،قورباغه، لاکپشت ، و .. .مي باشد.

آداب و رسوم

مذهب

مذهب کردها چه قبل و چه بعد از اسلام مذهب مشابه به ديگر قبايل ايرانی بوده است. قبل از اسلام مذهب رسمی ايران مذهب کردی بوده است. همانطورکه آتشکده پاوه، قبل از حمله عربها، شهرت زيادی داشته است. امروزه اسلام مذهب اصلی کردهاست و اکثريت پيرو عقايد امام شافعی و بقيه شيعه می باشند. تعداد اندکی دارای مذاهب ديگری همچون حنفی، مالکی يا حنبلی می باشند. گروهی هم هنوز به مذهب اجداد خود در ايران باستان، زرتشتی، وفادار می باشند. تعدادی مذهب جديد هم به وجود آمده همچون اهل حق، يزيدی، سارمی، شابک، بجوران، کاکی که سنن ايران باستان را حفظ نموده اند.

لباس

لباس زنها و مردها شامل، تن پوش، روسری و کفش است. سقز در رابطه با پوشش لباسی مردمش مشهور است و اورامان، روستايی در نزديکی شاهو، هجيج، نودشه، نوسود، پاوه، ميريه، خانه داره، مژگان، مازوی، وزلی جاهايی هستند که توليد کننده کفشهايی هستند که به آنها گيوه یا "کلاش" گفته می شود.

 

لباس مردان

لباس مردان شامل:

چوخه: که تن پوشی پشمی يا کتانی است که در سقز، مريوان و بانه به آن "کوا" می گويند و در سنندج به "چوخه" مشهور است.

پانتول: پانتول شلوارهای گشادی هستند که به آن "رانک" نيز گفته می شود.

ملکی: تن پوشی است بدون يقه که از بالا تا پايين بالا تنه آزاد است.

لفکه سورانی: نوعی آستين شل و دراز است که دارای شکل مثلثی بوده و بر روی مچ و دست

بسته می شود.

شال: شال که به آن "پشت ون" و "پشت ينه" نيز گفته می شود، 3 تا 10 متر طول دارد که

در ناحيه کمر بر روی لباسها بسته می شود.

دستار: دستار يا "کلاقاه" نيز به "دشلمه"، "مندلی"، "رشتی" و "سروين" نامگذاری شده

اند که بعنوان کلاه بر سر مردان کاربرد دارد.

فرنجی: فرنجی يا فرجی معمولا مورد استفاده مردان هورامی است که از نمد ساخته شده است.
کوله بال: نوعی پوشش نمدی است که چوپانان در هنگام رفتن به صحرا بتن می کردند.

 

لباس زنان

جافی: شلواری است همانند شلوار مردان که توسط زنان کرد مخصوصا در روستاها در هنگام کار پوشيده می شود، در اوقات ديگر زنان شلوارهای گشادی می پوشند که از ابريشم ساخته شده است.
کولنجه: تن پوشی است که بر روی لباسهای بلند پوشيده می شود. در اورامان به آن "سوخمه" می گويند. کولنجه ساخته شده از مخمل يا لباسهای ابريشمی ظخيم است.

شال: پوششی زيباست که بر کمر بسته می شود.

کلاو: کلاه يا کلاو دارای استوانه کوچکی است که به وسيله تزئينی مزين می شود و بسيار زيباست.

کلاکه: روسری يا دستاری است که بجای کلاه مورد استفاده زنهاست. کلاکه دارای رشته های بلند سياه و سفيد ابريشمی است که روی آنرا زر دوزی می کنند. .

زبان

زبان کوردی سورانی می باشد . کردی در ايران، عراق، سوريه، ترکيه و قفقاز تکلم می شود. و به لهجه غربی زبانهای ايرانی تقسيم می شود. لهجه جنوبی سورانی ناميده می شود که در سقز، مهاباد، نقده، اشنويه، بانه، سردشت، بوکان، سنندج، شهر زور (سلیمانیه)، خانقين، حلبچه، هولير و قلعه دره به آن تکلم می شود. لهجه های شمالی "بادينانی" يا کرمانجی که شامل نواحی چون: غرب درياچه اروميه، کوه آرارات، سوريه شمالی، شمال کردستان عراق و ساکنين کردنشين نواحی ترکيه و ارمنستان می باشد. ناحيه کردی زبان از سرچشمه رود دجله و فرات به خليج فارس توزيع می شود. مرکز آن به ترتيب، آرارات، زاگرس، اسپهان، نهاوند، همدان و تيسفون می باشد.

 

جمعیت شناسی بانه

شهرستان بانه دارای چهار شهر بانه، آرمرده ، بوئین، كانی سور است و جمعیت آن حدود 119332 نفر برآورد شده است.

طي هفت سال اخير پخشايش جمعيت شهرستان بر روي 4 بخش(شامل 8 دهستان و 210 نقطه روستايي) و 4 نقطه شهري صورت گرفته است. روند افزايش جمعيت منطقه با شدت كمتري نسبت به دوره قبل، همچنان ادامه مي‌يابد. بطوري كه جمعيت شهرستان از 105 هزار نفر در سال 75 به 120 هزار نفر در سال 1382 مي‌رسد كه حاكي از نرخ رشد طبيعي بالاي(3 درصد) مي‌باشد. در اين هفت سال ميزان مهاجرپذيري شهرستان رو به كاهش مي‌گذارد اما همين روند در داخل محدوده جغرافيايي شهرستان از سمت روستاها به سمت نقاط شهري ادامه مي‌يابد و به اين ترتيب مدام از جمعيت نقاط روستايي به نفع نقاط شهري كاست مي‌شود.

نكتة قابل توجه اينكه در سال 82 از كل جمعيت شهرستان 54درصد به تنهايي در شهر بانه ساكن بوده‌اند. حدود 4درصد جمعيت شهرستان نيز در سه منطقه شهري ديگر سكونت داشته‌اند. به اين ترتيب 58درصد كل جمعيت منطقه در نقاط شهري شهرستان سكونت داشته‌اند. و تنها 42درصد ساكن روستاها بوده‌اند. به اين در طول 4 درهه گذشته پراكند جمعيت به روي فضاي جغرافيايي شهرستان از مرحله تسلط جمعيت روستايي بر جمعيت شهري به مرحله تسلط جمعيت شهري بر روستاهايي انجاميده است كه اين امر گوياي اوج گرفتن فرايند شهرنشيني و افول در روستانشيني مي‌باشد. وقوع اين امر با تغييرات صورت گرفته در ساختار اجتماعي ـ اقتصادي شهرستان و كل كشور كه از يك قرن پيش آغاز شده‌بود، در ارتباط است.

چگونگي پخشايش جمعيت درسطح شهربانه دردهه 1382/1375 روند پخشايش جمعيت در سطح فضاي جغرافيايي شهرستان از دهه 75/65 به بعد به نفع افزايش در تعداد واحد جمعيت نقاط شهري خود را نشان مي‌دهد.در خلال هفت سال اخير نيز بررسيهاي جمعيتي وجود همين امر را اثبات مي‌كند. به عبارت ديگر شهر بانه بعنوان مهمترين نقطة شهري شهرستان، در اين دوره نيز به عنوان يك مركز منطقه‌اي قومي و مسلط همچنان برجمعيت خود افزوده است. بطوريكه جمعيت 55 هزار نفره شهر در سال 1375 به مرز 70 هزار نفر در سال 1382 مي‌رسد كه حاكي از افزايش 15 هزار نفر به جمعيت شهر بانه دارد. اين ميزان افزايش برابر نرخ رشد 3 درصدي بوده است. بنابراين جمعيت شهر بانه همچنان با روندي نسبتاً سريع به جمعيت خود مي‌افزايد.

چگونگي پخشايش جمعيت وپراكندگي نقاط روستايي دردهه1382/1375 طي هفت سال اخير پخشايش جمعيت در سطح شهرستان بانه بخصوص نقاط روستايي آن، نشان مي‌دهد كه بطور پيوسته از جمعيت مجموعه نقاط روستايي شهرستان كاسته مي‌شود و بر جمعيت نقاط شهري افزوده مي‌شود. به عبارتي اگر در دهه قبل شاهد رشد 0.8- درصد در جمعيت نقاط روستايي بوديم، در اين مقطع جمعيت نقاط روستايي با نرخ 2- درصد مواجه مي‌باشد. يعني نسبت به دهه قبل روند مهاجرفرستي در روستاها 5/2 برابر شده است. بطوري كه از مجموع 120 هزار نفر جمعيت شهرستان تنها 44676 نفر ساكن نقاط روستايي شهرستان بوده‌اند كه برابر 37 درصد كل جمعيت شهرستان مي‌باشد.

به لحاظ پراكندگي نقاط روستايي نيز در اين دوره بخش نمشير با پوشش دادن به 71 نقطه روستايي و بخش آلوت با 56 نقطه روستايي از بيشترين نقاط روستايي و بخش مركزي با برخورداري از 25 روستا كمترين نقاط روستايي را در خود جايي داده‌اند. همچنين بخش مركزي با 72 هزار نفر جمعيت و تراكم 412 نفر در كيلومترمربع و بخش نمشير با 20 هزار نفر جمعيت و تراكم 44 نفر در كيلومترمربع از بيشترين ميزان جمعيت و تراكم ميان بخش‌هاي 4گانه و بخش ننور با 9600 نفر جمعيت و تراكم 19.5 نفر در كيلومترمربع از كمترين ميزان جمعيت و تراكم در سطح شهرستان برخوردار مي‌باشند.

سطح‌بندي جمعيتي آبادي‌هاي شهرستان نيز حاكي از آن است كه در اين دوره 16 روستا بيشتر از 500 نفر جمعيت(8 درصد كل نقاط روستايي) و 6 نقطه بيشتر از هزار نفر جمعيت(3 درصد كل نقاط روستايي) وجود داشته‌اند. بنابراين در اين دوره تنها 11 درصد نقاط روستايي داراي جمعيت بيش از 500 نفر بوده اند. و 119 درصد بقيه زير 500 نفر جمعيت داشته‌اند. از طرف ديگر وضعيت مهاجرتي روستاهاي شهرستان بر پايه نرخ رشد نيز مبين آن است كه 111 نقطه روستايي برابر 52 درصد كل نقاط روستايي داراي نرخ رشد منفي يا روند مهاجرفرستي بوده‌اند. در حالي حالي كه تنها 13 نقطةروستايي(6) درصد آبادي‌ها داراي نرخ رشد طبيعي بالا(3.5ـ2 درصد) يا روند مهاجرپذيري بوده اند. بنابراين در اين دوره آنچه كه روشن است، اين نكته است كه وضعيت جمعيتي نقاط روستايي به شدت ناپايدار شده است.

وضعيت زمين شناسي :

خاك بانه داراي بافتي سنگي و سنگهاي كوچك و بزرگ و آهك زيادي در آن ديده مي شود و بعلت اختلافات زياد دما در تابستان و زمستان و سنگي و آهكي بودن خاك عمل فرسايش در خاك زياد مي‌باشد و اگر پوشش گياهي مناسب در منطقه نبود ، زمينهاي منطقه كم كم به سنگلاخ مبدل مي‌شد و هيچگونه استفاده زراعتي از آن امكان نداشت با توجه به كيفيت خاك ، عمر ابنيه در منطقه كوتاه بوده و به همين علت است كه آثار تاريخي به مرور زمان از هم  متلاشي و نابوده شده اند .

رويش هاي گياهي شهرستان بانه بيشتر بصورت خودرو است كه در سطح مراتع و دشتها و كوهپايه‌‌ها وجود دارد. ولي آنچه مسلم است بعلت كوهستاني بودن منطقه و شرايط اقليمي نفوذ زياد توده هاي گرم و مرطوب مديترانه اي اكثر مناطق بانه از جنگلهاي طبيعي پوشيده شده است .مساحت جنگلها و مراتع بانه 56000 هكتار تخمين زده ميشود و درختان جنگلهاي اطراف از نوع معمولي جنگلهاي منطقه غر ب كشور مثل بلوط ، مازوج ، زالزالك، گردو ، گلابي كوهي ، آلبالوي وحشي ، پسته وحشي ، بادام كوهي و غيره ميباشد كه درخت مازوج يا بلوط كه بطور طبيعي پرورش مي يابد داراي ثمرات زيادي از جمله مازوج ، خرنوك ، بلوط ، كشمش كاوليا ( دموكه) ، سيچكه ، ملقات ( گزگل) ، قشقه ، گز انگبين (گزو ) و غيره مي باشدكه علاوه بر مصارف دباغي ، مصارف خوراكي و پزشكي نيز دارد .

گياهان زيادي از جمله ثعلب ، نعناع ، گل ختمي ، بنفشه ، گل گاوزبان ، ريواس ، قارچ ، تره كوهي ، سيركوهي و غيره منطقه وجود دارد كه مصارف خوراكي و دارويي دارد .

كشاورزي و محصولات عمده :

زراعت به عللي نسبت به دامداري از رونق چنداني برخوردار نمي‌باشد.كوهستاني بودن منطقه،فرسايش شديد خاك ،كمبود زمينهاي قابل كشت و غيره را مي‌توان از جمله اين دلايل بيان كرد. در حوزه شهرستان،دشت شوي،دشت طال و دشت بژي و كيله از قابليت و استعداد اراضي نسبتاً خوبي برخوردار است كشاورزي بيشتر بصورت سنتي و ديمي است و به همين مناسبت نياز شديد به نزولات آسماني وجود دارد.

محصولات عمده كشاورزي عبارتند از گندم ، جو ، ارزن ، عدس ، نخود ، توتون ، انواع انگور آبي و ديمي و انواع درختان ميوه نيز در منطقه وجود دارند .

دامداري :

دامپروري بيشتر بصورت سنتي و با پرورش گاو ، گوسفند و بز مي‌باشد كه از جمله يكي از نژادهاي خوب بنام بزمرغزدر اين منطقه پرورش مي‌بايد . تعداد 8 واحد گاو داري صنعتي و نيمه صنعتي با ظرفيت 400 راس و دو واحد پروار بندي گوساله با ظرفيت 1000 راس و دو واحد پروار بندي گوسفند و بره با ظرفيت 1000 راس در منطقه وجود دارد .

تعداد 10 واحد مرغداري نيمه صنعتي ( 9 واحد گوشتي و يك واحد تخمگذار) و يك واحد كشتارگاه صنعتي مرغ  در منطقه وجود دارد و تعدادي اردك و بوقلمون ، مرغ ، خروس و غاز نيز بصورت سنتي در منازل نگهداري مي‌شود .

طبق آمار موجود تعداد حداقل 2100 كندو كه حدود 1300 كندوي آن صنعتي است وجود دارد كه حداقل مقدار توليد عسل در سال بيش از 20 تن مي‌رسد كه از نظر مرغوبيت بي‌ نظير است .

صنايع دستي و محلي :

در گذشته صنعت تفنگ سازي ، شمشير ، خنجر و سپر در منطقه رواج داشته و بقاياي كوره‌هاي مخروبه در بعضي مناطق اين ادعا را اثبات مي‌كند . امروزه صنعت سفالگري ، بافتن جاجيم ، جانماز ، گليم ، كلاش ، پارچه شال ، جوراب پشمي و عرق چين كروي و نيم تنه نمدي ( پستك ) و غيره رواج دارد .

معادن :

بررسي و تجسس كامل و جامعي هنوز در منطقه انجام نگرفته و تنها تعداد محدودي معدن سنگ

 

ساختمان شناسايي شده و از آن بهره‌برداري مي‌گردد .

ـ  محصولات گياهي :

1) كتيرا ، دو نوع كتيرا در منطقه وجود دارد و حداقل 50 هزار هكتار گون در منطقه بانه وجود دارد كه ساليانه تا 100 تن محصول كتيرا ميتوان برداشت نمود .

2) ثعلب ( سالمه ) كه ثعلب نيز دو نوع دارد ( ثعلب گرده و ثعلب پنجه ) اين محصول جهت تهيه بستني و تهيه مواد شيميايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه در سال حداقل يك تن برداشت دارد .

3)  سقز، سقز يكي از پر ارزش ترين صمغها است كه از چهارصد سال پيش از ميلاد مورد استفاده قرار گرفته است. سقز در پزشكي ، ساختن مواد بطني دندانهاي مصنوعي ، دارو سازي ، رنگريزي ، پرداخت فلزات ، هنر نقاشي ، كارهاي ليتوگرافي ، عطر سازي و تهيه آدامس مصرف دارد ، ميزان توليد سقز در منطقه بيش از 50 تن در سال مي‌باشد .

4) جه‌فت ـ كه از درخت بلوط ( بروار ) بدست مي‌آيد و در كارخانه‌هاي چرم سازي از آن استفاده مي‌شود توليد سالانه آن به حدود 55 تن مي‌رسد .

5)  مازو ـ مازو مهمترين منبع اسيدتانيك است و استعمال زيادي در صنايع رنگريزي و تهيه مركب داردو از نظر طبي آن را به عنوان قابض به كار مي‌برند .

از درخت مازو محصولات متعددي بدست مي‌آيد كه مهمترين آنها عبارتند از :

الف ـ ملقات ( گزگل ) كه مصرف صنعتي دارد و در چرم سازي نيز استفاده مي‌شود .

ب ـ سيچكه ، مصرف صنعتي دارد .

ج ـ مازو ، مصرف صنعتي و طبي دارد .

د ـ برامازو  ( خرنوك ) مصرف صنعتي دارد .

6 ـ گزانگبين ( گزو ) مصرف خوراكي دارد .

7 ـ گياهان دارويي مشهور كه ارزش صادرات دارند عبارتند از آويشن ، نعناع ، ادونس ، بارهنگ ، عناب ، كاسني ، بابونه ، گل گاوزبان ، پرسياوشان ، هميشه بهار ، گزنه ، مرزه كوهي، چوبك (اسپون) ، بنفشه ، مريم گلي ، شيرين بيان ، ختمي ، گل زرد ، سريش ، پيازدشتي ، بو مادران ، خاكشير، زوفا و خارشتر و …… .

آتش سوزي هاي مكرردر بانه

 

هر روز قسمتي از طبيعت زيباي بانه از سرسبزي  به سياهي و خاكستر آتش مبدل مي شود.

  طي سال جاري در شهر بانه هر چند مدت يكبار نقاطي از طبيعت زيباي شهرستان طعمه آتش  شده و مراتع و كوههاي اين شهر كه جزو سرمايه هاي گرانبهاي آيندگان ما نيز خواهد بود رفته رفته بسوي نابودي پيش مي رود حتي كوههاي آرببا و بابوس كه با چشم اندازهايشان  شهر بانه را چون نگيني در آغوش گرفته اند از اين آتش سوزي ها در امان نمانده و اين روزها پشت پيرمراد و پينجه بابوس به صفحه تاري تبديل شده اند كه چشمان هر بيننده اي را به افسوس وا مي دارد.

 

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۹ساعت 9:35  توسط عطا رحمنی   | 
 
  بالا